Wątroba

Należy żyć w przyjaźni z najobszerniejszym i jednym z najistotniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Niedysponowana wątroba uniemożliwia prawidłową pracę wielu organów w naszym ciele. Choroby wątroby w obecnej dobie stanowią nader poważny problem społeczny. Nie każdy jednak, że wątroba w wstępnym stadium choroby nie daje żadnych oznak, jednakowoż mimo to można zorientować się, że jest z nią niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Często następuje również utrata apetytu, ubytek wagi, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Funkcje wątroby

Wątroba produkuje i wydziela żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, unieszkodliwia trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, tworzy i składuje niektóre białka oraz enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego wykorzystania i wyrzuca nieprzydatne .

W jaki sposób pielęgnować wątrobę
Wątroba wymaga szczególnego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania zbieraniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niewielkich posiłków, ograniczenia spożycia tłuszczów, delikatnych produktów do przygotowywania dań, stronienia od potraw smażonych, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ pospiesznie i niedokładnie przeżuty pokarm obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci koniecznej do strawienia treści pokarmowych.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Do najpoważniejszych chorób wątroby zaliczają się: rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby robi się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

https://usg-warszawa.pl/usg-stopy/

Previous post Wkładki
Next post Promocja w Google