Crawl budget

Termin ten używany jest w odniesieniu do indeksowania witryn WWW przez przeglądarki. Określa liczbę stron dopuszczonych do indeksowania i pobranych przez boty przemierzające Internet.

Zbyt mało czasu

W przypadku wielkich witryn internetowych programy indeksujące po prostu nie mieszczą się w przewidzianym na wizytę czasie i nie odwiedzają wszystkich dostępnych podstron.

Serwis musi mieć dobrze stworzoną strukturę linków wewnetrznych aby ułatwić botom indeksację. Nie powinno być żadnej podstrony w ramach całej strony która nie byłaby połączona z innymi stronami.

Ogólny stan sprzyjający szybkiej indeksacji nazywany jest crawl health, czyli zdrowie. Istotnymi właściwościami stanu zdrowia jest np. szybkość ładowania się plików witryny do stanu najniższej z możliwych pełnej funkcjonalności dla użytkownika. A czas, w jakim odpowiada serwer strony, daje robotom więcej czasu na pobranie większej ilości danych o poszczególnych podstronach.

 

Dwa parametry

Budżet indeksacji zawiera dwa składniki.

Crawl rate limit

Crawl budget to kompromis i permanentna praca, którą wykonują crawlery. Aktywność nigdy się nie kończy. Przeglądarka, jeśli chce być na bieżąco, musi dzielić czas dostępności i zajętości serwera na wszystkie odwiedzane serwisy. Dlatego limitując czas odwiedzin, optymalizuje wyniki pracy botów.

Crawl demand

Crawl demand wyznacza jak często aplikacje indeksujące, łączą się z serwerem serwisu.

Dopiero równowaga obu zjawisk przesądza o całym obrazie. Chcąc zapewnić równowagę obu zdarzeń i utrzymać ich względnie znaczną wartość trzeba dbać o atrakcyjność strony, czyli jej subiektywny zasób merytoryczny i regularnie monitorować warunki techniczne, które mogą ulec zmianie podczas np. przebudowy kodu źródłowego strony.

Ogólny stan sprzyjający szybkiej indeksacji nazywany jest crawl health, czyli zdrowie. Typowymi cechami stanu zdrowia jest np. szybkość ładowania się plików witryny do stanu najniższej z możliwych pełnej funkcjonalności dla internauty. A czas, w jakim odpowiada serwer strony, daje robotom więcej czasu na pobranie większej ilości danych o poszczególnych podstronach.


pozycjonowanie stron Olsztyn 

 

Previous post https://lapypeleton.pl/
Next post Pracownicy pubu – warunek powodzenia