słońce

Zalety i wady energii słonecznej

Energia słoneczna może być używana i jest wykorzystywana do elektryczności, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gotowania, do produkcji soli, a nawet do odsalania. Energia słoneczna pochodzi z promieni słonecznych. Wiadomo, że energia słoneczna jest bardzo przyjazna dla środowiska. Jednak kiedy promienie słoneczne docierają do atmosfery ziemskiej, jest ona dość rozcieńczona.

Chociaż wiadomo, że energia słoneczna jest bardzo przyjazna dla środowiska, ma nie tylko zalety, ale także wady. Omówmy kilka zalet i wad energii słonecznej.

Zacznijmy od głównych zalet energii słonecznej. Energia słoneczna jest czysta. Aby wyprodukować energię elektryczną lub ciepło za pomocą energii słonecznej, potrzebujesz tylko promieni słonecznych. Nie ma potrzeby używania paliw kopalnych w połączeniu z promieniami słonecznymi do produkcji energii elektrycznej lub ciepła. Potrzebujesz tylko kolektora słonecznego lub paneli słonecznych, aby zebrać energię słoneczną.

Energia słoneczna jest tańsza niż ogrzewanie elektryczne. To kolejna duża zaleta energii słonecznej. Używając tylko energii słonecznej, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na grzejnikach. W zamian otrzymasz niższe rachunki za prąd i oznacza to również, że nie musisz konserwować grzejników.

Jeśli mieszkasz na odludziu, gdzie nie ma linii energetycznych, rozwiązaniem może być energia słoneczna. Istnieją odległe obszary, w których firmy energetyczne nie mają możliwości dostępu do Twojego domu. Energia słoneczna to świetna alternatywa, ponieważ zapewnia wszystko, od ogrzewania wody, energii elektrycznej, a nawet gotowania.

Innym ważnym zastosowaniem energii słonecznej jest odsalanie na obszarach, na których brakuje świeżej wody pitnej. Energia słoneczna odparowuje solankę i pozostawia kryształki soli na dnie basenu. Woda z kolei skrapla się z powrotem w innym basenie, w którym jest teraz zdatna do picia.

Chociaż wszystkie powyższe są bardzo przydatne, energia słoneczna ma również pewne wady. Te wady również należy omówić, aby uzyskać lepszy ogólny obraz.

Główną wadą energii słonecznej jest to, że jest rozcieńczona. Oznacza to, że musisz mieć w domu wiele kolektorów słonecznych. Energia słoneczna może być bardzo tania, ale kolektory słoneczne są stosunkowo drogie i wymagają regularnej konserwacji, aby działać prawidłowo i wydajnie. Decydując się na wykorzystanie energii słonecznej należy obliczyć zwrot z inwestycji, aby wiedzieć, czy inwestycja będzie tego warta.

Jedną wielką wadą jest to, że do wykorzystania energii słonecznej potrzebne są promienie słoneczne. Jeśli znajdujesz się w części tej pięknej planety, gdzie nie ma zbyt dużo światła słonecznego, może to stanowić problem. Na innych obszarach promienie słoneczne są prawie zawsze pokryte chmurami, przez co kolektory słoneczne są mniej wydajne. Powinieneś dowiedzieć się jak to wygląda tam gdzie mieszkasz. Oczywiście, jeśli mieszkasz na obszarach pustynnych, takich jak Arizona czy Meksyk, słońce świeci przez większą część roku i jest idealne do zbierania energii słonecznej.

Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie

Wreszcie słońce świeci tylko w ciągu dnia. Dlatego jeśli potrzebujesz prądu lub ciepłej wody w nocy, jak wielu z nas, może to stanowić problem. Będziesz potrzebował systemu zapasowego, takiego jak „stara” sieć elektroenergetyczna lub będziesz musiał przechowywać energię elektryczną do późniejszego wykorzystania. Istnieją systemy akumulatorów, które mogą przechowywać energię słoneczną do późniejszego wykorzystania.

Previous post Artykuły gospodarstwa domowego
Next post Jak olej konopny jest w stanie pomóc w zapaleniu stawów