Nieurazowe obrzęki kończyn

Napuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dolegliwości. Gdy nie znamy przyczyny zmian w elastyczności i jej wyglądzie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz winien także zebrać odpowiedni wywiad. Sporo chorób współistniejących może być przyczyną opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Nierzadko ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze nierzadko mają nieprawidłowo działający układ termoregulacji. W ich przypadku choćby krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe również mogą stwarzać obrzęki kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/bol-w-stopie/

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by dostać skierowanie na potrzebne badania. Nieprawidłowo funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieuleczane obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Dlatego należy reagować bezzwłocznie i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Previous post O witaminach i nie tylko
Next post Dieta a układ krążenia